4 nieznane strategie na długie życie hulajnogi elektrycznej

artykuł o konserwacji hulajnóg elektrycznych

W Zwinnym Serwisie mamy przyjemność dbać o Wasze hulajnogi każdego dnia. W wielu przypadkach obserwujemy uszkodzenia, których można było uniknąć, a tym samym obniżyć koszty eksploatacji.

Przy odpowiedniej konserwacji hulajnogi można przedłużyć jej żywotność i zachować wydajność podzespołów.

Jedną z największych zalet posiadania hulajnogi jest to, że wymaga ona stosunkowo niewielkiej konserwacji w porównaniu do samochodów.

Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, które mogą pomóc Twojej hulajnodze skutecznie poruszać się po drodze.

Hulajnogi – tak jak rowery i samochody wymagają okresowego serwisowania i konserwacji.

W tym artykule porozmawiamy o tym, jak konserwować opony, akumulatory, hamulce i elementy kierownicy elektrycznych hulajnóg.

Opony

W zależności od modelu hulajnogi elektryczne mają nadmuchiwane opony (wyposażone w dętki lub bezdętkowe) lub pełne opony. Podobnie jak w przypadku samochodów czy rowerów – ulegają zużyciu po pewnym okresie użytkowania.

Sprawdzaj regularnie – nawet raz w tygodniu – czy masz odpowiednie ciśnienie, aby uniknąć nadmiernego zużycia. Jeśli ciśnienie w oponie jest zbyt niskie, opona będzie stawiać większe opory – obniży się prędkość maksymalna, a większe tarcie między drogą a oponą spowoduje jej przedwczesne zużycie powodując uszkodzenie dętek i gumy opon.

Obserwuj bieżnik Twojej opony – zużyty należy bezzwłocznie wymienić dla Twojego bezpieczeństwa. Zużyte opony nie są w stanie dobrze jeździć na mokrej nawierzchni i są bardziej podatne na przebicia. Przeciętna żywotność opon do hulajnogi elektrycznej wynosi około jednego roku, jednakże jest ona zależna od marki, stylu jazdy użytkownika czy warunków, w jakich jest eksploatowana.

Bateria

Akumulator jest jedną z najważniejszych (i najdroższych) części hulajnogi, ponieważ zapewnia energię do działania.

Większość baterii hulajnóg elektrycznych działa na akumulatorach litowo-jonowych, a tego typu akumulatory mają zazwyczaj 500-1000 cykli ładowania – żywotność tę można wydłużyć zmniejszając napięcie ładowania do poziomu 80-90% – niemiej jest to temat na osobny artykuł. 1 cykl ładowania oznacza całkowite rozładowanie baterii ze 100% do 0% i ponowne jej naładowanie do 100%.

Należy, w miarę możliwości, nie dopuszczać do całkowitego rozładowywania baterii i pozostawiania jej w stanie bliskim napięcia minimalnego. Należy przyjąć jako dobrą praktykę utrzymywanie akumulatora naładowanego w przedziale od około 50% do 90%, nawet gdy nie jest używany.

Utrzymywanie jej doładowania zmniejsza liczbę pełnych cykli, a tym samym maksymalizuje żywotność baterii.

Będziesz wiedział, że musisz wymienić baterię, gdy zauważysz, że wyczerpuje się szybciej niż zwykle – spada zasięg całkowity hulajnogi, ładowanie do pełna trwa krócej lub też wyłącza się przedwcześnie pod obciążeniem.

Hamulce

Przed każdą jazdą na hulajnodze, ważne jest, aby sprawdzić hamulce – czy hamuje skutecznie i jest w stanie zatrzymać hulajnogę na krótkim dystansie dla bezpieczeństwa własnego i osób w Waszym otoczeniu.

Częściami, które najczęściej ulegają zużyciu, są zwykle klocki hamulcowe lub szczęki w hamulcach bębnowych, linki hamulcowe, a także tarcze.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych części hulajnogi elektrycznej, jeśli zauważysz jakiekolwiek zużycie, jak najszybciej wymień je.

Składany mostek i kierownica

Niektóre hulajnogi elektryczne są wyposażone w składany mostek i kierownicę, dzięki czemu można je przechowywać na małej przestrzeni. O składany mostek i kierownicę również należy dbać, aby przedłużyć ich użytkowanie.

Dobrym sposobem na to jest zawsze składanie mechanizmu hulajnogi delikatnie, a nie na siłę.

Elementy mechanizmu nie powinny mieć nadmiernego luzu – jeżeli zauważysz większy niż zwykle warto skonsultować ten temat z serwisem i dokonać profesjonalnej regulacji.

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy garści informacji, w jaki sposób możesz zmaksymalizować żywotność swojej hulajnogi elektrycznej.

Jeśli szukasz części i akcesoriów do swojej hulajnogi elektrycznej, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystko, co potrzebne do Twej hulajnogi.

Nie zapomnij również, aby śledzić nas na naszym Facebooku i Instagramie, aby otrzymywać najnowsze informacje i promocje!