Czyszczenie i konserwacja łożysk w hulajnodze elektrycznej

20201103 115358

Smaruj i jedź.

Kto smaruje, ten jedzie

To stare przysłowie wpasowuje się doskonale jeśli chodzi o konserwacje naszego ukochanego sprzętu. Hulajnogi elektryczne żeby długo i dobrze mogły nam służyć, co pewien czas potrzebują odpowiedniego serwisu.

Dla osób które mają w sobie zacięcie majsterkowicza przygotowaliśmy ten krótki poradnik który pomoże wam należycie zadbać o swój ulubiony sprzęt.


Zaczynamy

Krok 1

Potrzebne narzędzie: Środek odtłuszczający w sprayu – np. WD40, CX80 lub inny o własnościach penetrujących i wypierających wodę., wodoodporny pojemnik, do którego spłynie brud, pędzelek  i smar do łożysk w płynie.

[opcjonalnie klucze imbusowe, sprężone powietrze / kompresor].


Krok 2

Ustaw hulajnogę na podeście – stolik / taboret tak, aby była stabilna i jednocześnie tak, aby koła mogły się swobodnie obracać.

[Opcja] W kołach bez silnika wygodne może być odkręcenie koła przy pomocy odpowiedniego klucza imbusowego. Wyjęcie łożysk z koła i staranne wyczyszczenie w pojemniku będzie dla nich najlepszą opcją. Jednak, jeżeli nie masz takiej możliwości przejdź do kolejnego kroku.


Krok 3

Oczyść łożyska na sucho przy pomoc pędzla  zewnętrzną przestrzeń łożysk obracając koło, tak aby były całkowicie czyste.


Krok 4

Podłóż pojemnik pod koło, aby spływał do niego nadmiar środka odtłuszczającego. Spryskaj powierzchnię łożyska środkiem odtłuszczającym w sprayu. Skorzystaj z dołączonej rurki, aby dotrzeć do wnętrza łożyska i usunąć wilgoć. Odczekaj 3-5 minut w celu odparowania środka odtłuszczającego. Idealnie jest również wykorzystać sprężone powietrze w puszcze lub kompresor do  wydmuchania resztek odtłuszczacza.


Krok 5

Połóż teraz hulajnogę na podłożu tak, aby łożyska były równoległe do ziemi. Zaaplikuj smar do łożysk. Przeważnie wystarczy zaaplikowanie kilku kropel w okolicach osi obrotu koła. Zakręć powoli kołem – powinno obracać się bez zgrzytów, pisków czy innych niepokojących odgłosów


Krok 6

Ciesz się cichą i płynną pracą kół. Jeżeli operacja nie pomogła – należy wymienić łożyska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *